המשרד לביטחון הפנים
הרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול
אודות הרשות בתקשורת סמים והשפעותיהם חקיקה מחקרים ופרסומים צור קשר
הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול
חיפוש באתר
חיפוש
<a href="/pages/2009.aspx">מרכזי טיפול למכורים לסמים בסביבה שלך</a>
סקר היום

עלון אודות המריחואנה

מהי מריחואנה ואיך נוהגים להשתמש בה?

המריחואנה, הידועה גם בשמות גראס, צינגלה, נאפס, גנג'ה, WEED, ועוד, היא תערובת בצבעים ירוק וחום, המופקת מעלים מיובשים מצמח הקרוי קנביס.
החומר הפסיכואקטיבי הפעיל העיקרי בצמח נקרא THC, והוא זה שבעצם אחראי להרגשת הסוטול, המתבטאת ב-HIGH תחושת התרוממות רוח ושכרון חושים.
את המריחואנה נוהגים בדרך כלל לעשן בסיגריות המכונות ג'וינטים, במקטרות, בנרגילות ובבנגים (נרגילות או כלי עישון מאולתרים) יש מי שמוסיפים אותה לדברי אוכל.

מה גורם להרגשת ה- HIGH?
כמה דקות אחרי שמעשנים את המריחואנה, ה- THC מגיע במהירות מהריאות למערכת הדם, וממנה ישירות למוח, הוא מתחיל לפעול וגורם לשינויים במצב הרוח ובתפקוד.

ההשפעה המיידית נגרמת ב- HIGH או בסוטול באה לידי ביטוי בפרצי צחוק, בהרגשת הקלה ואופוריה, באמירת דברים שבדרך כלל לא היית אומר, בהרגשת טשטוש ובחוסר שיווי משקל, ביובש בפה ובגרון, בעיניים אדומות ומעורפלות ובדפיקות לב מואצות.
לאט לאט סימנים אלו מתחלפים בהרגשת כבדות ועייפות, ובדרך כלל הסוטול מסתיים בשינה, לעיתים המריחואנה גורמת לסוטול רע. סוטול רע יכול לבוא לידי ביטוי בסימנים של חרדה, לעיתים עד כדי פאניקה ותחושת רדיפה. סימנים אלו נעלמים בדרך כלל לאחר שינה.
הרגשת ה- HIGH או הסוטול נמשכת בדרך כלל עד ארבע חמש שעות, וההשפעה הגופנית של הסם נשארת בין 24 ל-48 שעות, גם אם המשתמש וסביבתו אינם מודעים לכך

 
האם המריחואנה משפיעה על כולם באותו אופן?
השפעת המריחואנה משתנה ממעשן למעשן ותלויה בכמות החומר, בחוזק שלו ( ריכוז THC ), בצורת העישון ( ג'וינט, באנג, נרגילה או צורה אחרת ), במשקל, בגובה, במצב הבריאותי של המעשן ובאיזה מצב רוח היה לפני העישון. יש מי שמרגישים את כל הסימנים שתיארנו, יש מי שמרגישים רק את חלקם ויש מי שמרגישים רק מעט נינוחות ורעב חזק, הקרוי מנצ'יז.
 
האם המריחואנה משפיעה על המוח?
ממה שידוע היום, המריחואנה, כמו הסמים האחרים, פועלת על מערכת המצויה במוח והמופקדת על ייצור הורמון הנקרא דופמין, שאחראי על תחושת ההנאה, הכאב, יכולת הריכוז, הקשב, הזיכרון והלמידה. ה- THC גורם להפרעות כמו קצר ונתק בין תאי המוח באזור האחראי על פונקציית הזיכרון. קצר זה גורם גם לליקויים בקואורדינציה, לפגיעה בזיכרון לטווח קצר ולירידה ביכולת לעבוד, ללמוד או לתפקד במלוא היכולת הרגילה. השפעות אלה מתקיימות 24 - 48 שעות משעת השימוש. המשתמש וסביבתו אינם מודעים לירידה באותם כשרים.
 

האם יש למריחואנה השפעה לטווח הארוך?
שימוש מתמשך במריחואנה יכול להפוך את התופעות הזמניות לקבועות. השימוש המתמשך פוגע במערכת הדופימינית במוח ויכול לגרום להפחתה מתמדת ביכולת הקואורדינציה, בכושר הזיכרון, במערכת הנשימה, במערכת החיסון ובאיזון ההורמונים בגוף. הוא יכול גם לפגוע בפוריות. מעבר לכך, מי שמעשן מריחואנה חשוף גם חשוף גם לסכנות הטמונות בעישון סיגריות רגילות, מפני שהנזק מעישון סיגריות מריחואנה אחת שווה לנזק שבעישון ארבע סיגריות רגילות.
חוץ מההשפעות הרפואיות, ייתכן שמעשנים ותיקים יסבלו גם מחוסר מוטיבציה, מחוסר המוטיבציה מוביל לחוסר יוזמה, חוסר עניין בלימודים או בעבודה ובאופן כללי להישגים נמוכים מאוד בלימודים. אם אדם שרוי ב- HIGH כל הזמן, יש סיכוי סביר שיפסיק להשקיע אנרגיה בבית הספר, בלימודים, בעבודה, בספורט ובחברים. פתאום כבר לא יהיה אכפת לו איך הוא נראה, איך הוא מתנהג, על מה הוא מדבר או אפילו איפה הוא נמצא.

האם המריחואנה ממכרת?
רוב המשתמשים במריחואנה אינם מתמכרים לה, אבל הרבה מעשנים כבדים מגיעים למצב שהם חייבים להמשיך ולהשתמש כדי להרגיש טוב. זהו מצב של התמכרות נפשית. הוא קשה לטיפול לא פחות מאשר התמכרות גופנית. יש מי שחייבים להגדיל את הכמות כדי להגיע לסוטול המוכר. אנשים אלו נמצאים בנתיב הגלישה להתמכרות מלאה. על פי נתוני מחקר מארה"ב, כ - 10% מהמשתמשים הקבועים במריחואנה עשויים להגיע למצב של התמכרות. בארה"ב יש כל שנה כ-150 אלף איש המבקשים טיפולי גמילה ממריחואנה. גם בארץ יש מי שהתמכרו למריחואנה והיו זקוקים לגמילה מלאה ( גופנית ונפשית ).
חשוב שתדעו, צרכני סמים קשים, כמו הרואין וקוקאין, תלויים תלות פיזית ונפשית בסם ויכולים להיכנס למצב של קריז מסוכן, אם גופם לא מקבל אותו. בנוגע לקנביס, שהמריחואנה מופקת ממנו, הדברים שונים במקצת, אך צרכנים כבדים של מריחואנה עלולים לפתח תלות בסם ויזדקקו לגמילה רפואית ונפשית. במקרים של מחסור במריחואנה, צרכנים כבדים עלולים לאבד את התיאבון, להיכנס לדיכאון, לפתח עצבנות רבה ולסבול מבעיות שינה. מרבית המכורים להרואין התחילו את דרכם בעולם הסמים בעישון מריחואנה, ומשם "טיפסו" במדרגות הסם.

 

האם המריחואנה יכולה לפגוע בנשים בהריון או בעובר?
מומחים קובעים ש - THC מסוכן לעובר מפני שהוא עלול לגרום נזק ל - DNA. יש גם מחקרים שמצאו שתינוקות שנולדו להורים שמעשנים מריחואנה הם בדרך כלל נמוכים וקטנים יותר.

האם השימוש במריחואנה משפיע על טיב הנהיגה?
בוודאי, לרעה!
נהג שנטל קודם לנהיגה את הסם, מאבד את הריכוז ואת היכולת הקואורדינטיבית. תגובותיו איטיות ויכולת אומדן המרחב והזמן משתבשת אצלו. הוא מסכן מאוד את עצמו ואת סביבתו. השפעת הסם נמשכת עד 48 שעות.

האם מריחואנה יכולה לגרום לאימפוטנציה ולנזקים בפוריות?
אין תשובה מוחלטת בנוגע לבני אדם. מחקרים שנעשו על בעלי חיים גילו ששימוש ארוך טווח גורם לאימפוטנציה ולפגיעה בפוריות.

שירות צבאי ומריחואנה?
מי שנתפס מעשן מריחואנה או דווח עליו שהשתמש בה לא יוכל להתקבל ליחידה קרבית וליחידות עילית רבות. לעיתים אף ייזרק מהצבא ורשיון הנהיגה שלו ישלל.

מה הקשר בין טיפול רפואי למריחואנה?
בישראל, THC טהור בצורה של כדור משמש את הרפואה לטיפול בחולי סרטן או איידס שסובלים מבחילות, הקאות וכאבים קשים, ובתור מעורר תיאבון לחולי איידס. לאחרונה שוקל שר הבריאות לקבל בדרך של עישון מריחואנה כתרופה, ובלבד שהתניית השימוש תהיה באישור רפואי צמוד ובפיקוח.

 
סמל מדינת ישראל
English
Русский
العربية
קו חם למידע וייעוץ 1-700-500-508
הקו החם
אגף טיפול ושיקום
אגף אכיפה וחקיקה
אגף חינוך ומניעה
אגף הדרכות ומידע
אגף קהילה
מרכזי טיפול
מחקרי המדען
ספרייה ופרסומים
עלוני הסברה
חומרי הסברה
גלויות הסברה
מידע והסברה בערבית
עלון אודות האקסטזי
עלון אודות המריחואנה
עלון להורים
עלון במקומות עבודה
עלון ליוצאים לדרום אמריקה
עלון ליוצאים למזרח הרחוק
עלוני הסברה
כל מורה הוא מחנך
מסעי הסברה ברדיו
שלטי חוצות
קמפיינים
טפסים
קישורים
בניית אתרים
כל הזכויות שמורות לרשות למאבק באלימות סמים ואלכוהול © 2011
רח' כנפי נשרים 7, גבעת שאול, ת.ד 3985, ירושלים 91039, טל: 02-5675911 פקס: 02-6513956